zaterdag 19 april 2025 - Tijd: Hele dag
Foto: Roel Pannekoek
Het Binnenveld is een uniek beekdal, blauwgrasland, ontstaan aan het einde van de ijstijd tussen de Utrechtse Heuvelrug en de Gelderse Veluwe. Het dal bestond uit drassig land met veel water. Een ideale plek voor veenontwikkeling met soorten zoals geel schorpioenmos die thuishoren op nat en botanisch grasland. In de 19e en 20e eeuw zijn de percelen voor agrarische productie ontwatert. Met diverse maatregelen wordt de kwetsbare natuur in dit Natura 2000 gebied hersteld. Samen met de gebieden op de Binnenveldse Hooilanden in Gelderland, waar de werkzaamheden inmiddels zijn afgerond, vormen ze een aaneengesloten natuurgebied van soortenrijke graslanden op vochtige veengrond. De Coöperatie Binnenveldse Hooilanden, Staatsbosbeheer en Stichting Mooi Binnenveld beheren nu samen het nieuwe natuurgebied. In het voorjaar zijn er grote aantallen weidevogels en vogels van moeraslanden te zien. Er is een uitkijktoren en een rondwandeling van 6 km geeft een goed zicht op het gebied.
https://www.gelderland.nl/themas/natuur/gelderse-natuurgebieden/binnenveldse-hooilanden
https://www.birdingplaces.eu/nl/birdingplaces/netherlands/binnenveldse-hooilanden
Het natuurgebied de Blauwe Kamer ligt onderaan de Grebbeberg, aan de Wageningse kant. Het water van de Neder-Rijn heeft er vrij spel. De dynamiek van de rivier zorgt voor hoogteverschillen en trekt bijzondere planten en dieren aan. Bloemrijke vegetaties geven de Blauwe Kamer kleur. Op diverse plaatsen groeit wilgenbos en zijn moerassen ontstaan. Een van de wilgenbossen herbergt een grote kolonie lepelaars, een van de ruim 70 soorten broedvogels die het gebied rijk is. Ook hier is een vogelkijkhut (met uitzicht op de lepelaars) en is een rondwandeling mogelijk.
https://www.utrechtslandschap.nl/gebied/natuur/blauwe-kamer
De excursie duurt de hele dag. We beginnen bij de Binnenveldse Hooilanden, daarna gaan we naar de Blauwe Kamer. Is er nog tijd over dan is een wandeling in de uiterwaarden bij Wageningen ook zeer de moeite waard.
Je kunt je voor deze excursie opgeven bij Henri Heussen (hheussen@solcon.nl), 06-18251720. Graag ook doorgeven: a) of je kan chaufferen; b) je telefoonnummer.
I.v.m. vakantie (14 februari – 10 maart) zal terugkoppeling na 10 maart plaatsvinden.
Het maximum aantal deelnemers per excursie op 16 vastgesteld (4 auto’s).Graag ook aangeven of je evt. wil chaufferen. De chauffeurs ontvangen € 0,23 per kilometer die door de meereizende deelnemers wordt betaald. Deelnemers krijgen na afloop van de excursie een mail met het verzoek het bedrag over te maken.